|
Jaunatviškai atrodančią Danutę
Narbutienę šiandien galima sutikti beveik visuose kultūriniuose renginiuose,
vykstančiuose Šilutėje ar už jos ribų. Dažnas ją žino kaip Šilutės
tautodailininkų vadovę. Tačiau tikriausiai tik vyresnės kartos šilutiškiai
prisimena, kad ji labai daug prisidėjo prie miesto ir krašto praeities
išsaugojimo - ji buvo ilgametė Šilutės muziejaus direktorė. Ji rinko,
puoselėjo muziejines vertybes, kurios po karo iš Šilutės dvarininko Hugo
Šojaus buvusios kolekcijos buvo išmėtytos ar tiesiog išgrobstytos.

Į Šilutę visai netikėtai
Danutės tėviškė
labai netoli nuo Šilutės - Jurbarko rajonas, Milaičių kaimo. Tėvai buvo
turtingi, todėl po karo reikėjo slapstytis nuo sovietinės valdžios
persekiojimo. O į Šilutę likimas atvedė todėl, kad tėvui pasiūlė čia darbą
tuometiniame Žemės ūkio skyriuje. Jis buvo agronomas. Tačiau atvažiavus į
Šilutę paaiškėjo, kad siūlyta vieta užimta ir tėvas gavo darbo gaisrinėje.
Apsigyveno tada atvykę pas pažįstamus Pievų gatvėje. Danutė pradėjo lankyti
Šilutės pirmąją vidurinę mokyklą.
1949 metais tėvus, brolius ir seseris iš Kauno išvežė į Sibirą. Liko
Šilutėje tik Danutė, nes ji buvo nepilnametė ir neregistruota. Todėl apie
ją, matyt, nežinojo. Į mokyklą ėjo tol, kol nualpo, nes nuolat buvo
nepavalgiusi. Auklėtojas nuvedė pas viršininką ir tada viskas paaiškėjo.
Atrodo, kad buvo nuspręsta jos vienos į Sibirą nesiųsti. Iš mokyklos ji buvo
pašalinta ir įdarbinta bibliotekoje, skaitykloje. Tada biblioteka buvo
buvusių kultūros namų pirmame aukšte - dabartinės Lietuvininkų gatvės
pabaigoje.
Bibliotekos skaitykloje Danutė, tuo metu Lukoševičiūtė, dirbo tol, kol
nebuvo areštuotas antrasis Šilutės muziejaus direktorius Feliksas Maksvytis
(pirmasis buvo Martinas Jonaitis). Žiemą jai teko perimti Šilutės muziejų.
Vienas iš tokio sprendimo motyvų buvo tas, kad Danutė gražiai piešė. O tada
reikėjo daug su tuo susijusių darbų daryti.
Trečioji muziejaus direktorė
1952 metais
valdžios perkelta dirbti į Šilutės muziejų direktore. Tiesa, laikinai. Kodėl
leido dirbti su buvusia dvaro kolekcija - šiandien sunku pasakyti.
Greičiausiai, kad dėl jauno amžiau neįžvelgė priešo, o prieš tai eitos
pareigos bibliotekos skaitykloje visai tenkino tuometinę Šilutės valdžią.
Padirbusi kiek laiko 1956 metais ji tapo nuolatine Šilutės muziejaus
direktore ir išdirbo ja iki 1988 metų.
Gyvenimo sąlygos buvo labai blogos. Jai buvo skirtas nedidelis kambarėlis
dabartinės Vilų (tada Baškio) gatvės vieno namo palėpėje. Ten ypač sunku
būdavo žiemą, nes nebuvo jokio šildymo. Todėl pragyvenusi (pravargusi
greičiau), kai išsikėlė buvusio direktoriaus žmona, ji gavo leidimą
persikelti į antrąjį Šilutės muziejaus aukštą.
Liaudies meno draugijai vadovauti ėmėsi labai netikėtai - per vieną iš
susirinkimų buvo pasakyta, kad reikia imtis vadovauti. Muziejuje vykdavo
labai daug parodų, todėl labai neblogai Danutė pažinojo rajono kūrėjus, nes
daug su jais bendravo. Liaudies meno parodos tais laikais būdavo labai
didžiulės - net per visą muziejų, šešiose salėse. Pasisekimas būdavo
didžiulis. Tada tokias parodas surengti buvo vienas juokas, nes valdžia
liaudies meną labai rėmė. Tiesa, reikėjo rodyti liaudies pasiekimus, tačiau
vis pavykdavo rasti kompromisą.
Minint Šilutės muziejaus 50-ies metų jubiliejų 1999 metais D.Narbutienė
prisiminė, kad Šilutės valdžia rėmė šią įstaigą. Tą rodo, kad eksponatų
skaičius nuo 600 vienetų pradėjus jai dirbti išaugo iki 45 tūkstančių 1988
metais paliekant muziejų. Be valdžios paramos nebūtų tiek surinkusi.
Šiandien D.Narbutienė prisimena ne vieną smagų atsitikimą, kaip teko
bendradarbiauti su komunistų partijos sekretoriais, vykdomojo komiteto
vadovais. Prieš kiekvieną parodą būdavo sudaromi jos planai ir aprašymai.
Tai reikėdavo suderinti su partijos komitetu. Prieš parodą vadovai patys
pirmiausia viską apžiūrėdavo, kad nebūtų jokių netikėtumų. Kartą buvo
surengta paroda "Švietimo laimėjimai rajone". Iš seno šilutiškio Kybranco
pasiskolino buvusio Klaipėdos krašto mokyklų žemėlapį. Vietinė valdžia ėjo
pro jį ir neatkreipė dėmesio. Vėliau atvažiavo ir pagrindinės cenzūros -
glavlit'as. Tie ėmė ir suskaičiavo, kiek mokyklų būta prieškaryje, ir kiek
po karo. Santykis ne Tarybų valdžios naudai. Tačiau muziejaus vadovė
nenukentėjo, nes buvo Šilutės aukštų valdžios vadovų parašai. D.Narbutienė
prisiminė, kaip vieną kartą tuometinis partijos sekretorius Stasys
Šidlauskas ją labai užtarė, nes dėl nebūtų dalykų KGB jaunas muziejaus
darbuotojas smarkiai tardė.
Ilgainiui atsirado autoritetas. Turėdama tokią praeitį stengėsi dirbti, kad
niekam nekliūtų. Darbo valandų nežiūrėjo. Dirbo ir tai, ką užkraudavo
papildomai. Taip ilgą laiką šalia muziejaus esančią garbės lentą prižiūrėjo
- pildė ją. Tiesa iki tol, kol viena darbuotoja patarė paprašyti už tai
atlyginimo. O be to, reikėjo ir mokslus eiti. Taip baigė Šilutės Darbo
jaunimo vidurinę mokyklą. Visa tai vakare, po darbo. Vėliau studijos
Vilniaus universitete. Labai suku buvo, tačiau šiandien tai Danutė
Narbutienė prisimena su šypsena.
Tiesa, ne visiems ji įtiko, bet vietos valdžia ne labai ką galėjo padaryti -
muziejus priklausė tiesiogiai Vilniuje esančiai Kultūros ministerijai.
Vėliau tapo Klaipėdos dalimi. O kai liko tik Šilutės, vietos partijos
valdžia ėmė galvoti, kaip ją atleisti. Tačiau tai sužinojusi ji susirado
darbą vienoje iš Šilutės mokyklų ir 1988 kovo 9 dieną pradirbusi muziejuje
direktore 36 metus išėjo į kitą darbą
Šilutės tautodailės istorija - kaip ant delno
Turėdama labai daug reikalų su tada vadintais
Liaudies menininkais, ji nuo 1966 metų ir vadovauja šiam būriui žmonių.
Šiandien Šilutės tautodailės skyriuje yra 30 tautodailininkų. Dabar tai
nelengvas darbas, kurį tenka dirbti kaip ir senais laikais - iš idėjos.
Tačiau, ko gero, ji vienintelė, kuri gali tiksliai papasakoti, kaip vystėsi
šitas menas, kokius pakilimus išgyveno, kada buvo blogiausios dienos.
D.Narbutienė sakė, kad būtų visai nesudėtinga parašyti šios draugijos
istoriją. Visos parodos vykdavo Šilutės muziejuje, todėl reikėtų pasiimti
vykusių parodų aprašymus ir planus ir atkurti kažkada vykusius įvykius,
prisiminti kuriančius žmones. Pokalbio metu pasirodė, kad D.Narbutienė ryšis
šitam nelengvam darbui. Tiesa, kol kas turi gana rimtų asmeninių planų.
Tačiau kai juos įgyvendins - turėtų imtis aprašyti šitą Šilutės svarbų ir
labai įdomų bei savitą rajono laikotarpį. |